CZYTELNICTWO GMINNE
biblioteka publiczna w Celestynowie
filia biblioteki w Regucie
723
Liczba zakupionych woluminów
19 459
Stan księgozbioru na koniec 2021 r.
115
Liczba zakupionych woluminów
7 703
Stan księgozbioru na koniec 2021 r.
728
Liczba zarejestrowanych czytelników
15 669
Liczba wypożyczeń i udostępnień na miejscu
36
Liczba zarejestrowanych czytelników
425
Liczba wypożyczeń
Biblioteka od 2021 r. prowadzi swój fanpage na Facebooku, aby na bieżąco kontaktować się z czytelnikami i zachęcać do spędzania wolnego czasu z książką.
Na Facebooku biblioteka rozpowszechnia święta, akcje oraz ważne wydarzeń czytelnicze i rocznice literackie np. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Narodowe Czytanie. Na fanpagu biblioteki można było też znaleźć zamieszczone informacje o nowościach książkowych zakupionych do biblioteki, regulaminy konkursów, plakaty informujące o spotkaniach autorskich oraz wszystkie niezbędne informacje o funkcjonowaniu i zasadach korzystania z biblioteki w czasie pandemii.
Biblioteka Publiczna w Celestynowie uzyskała kwotę 4.000,00 zł na dofinansowanie zakupu nowości książkowych. Dzięki dotacji udało się wzbogacić księgozbiory Biblioteki Publicznej w Celestynowie i filii w Regucie łącznie o 154 książki.
Na wybór zakupionych pozycji wpływ miały sugestie czytelników, recenzje z przeglądów nowości wydawniczych. Nowości były wypożyczane w pierwszej kolejności przez użytkowników biblioteki, na nie była najczęściej nakładana rezerwacja. Zakup nowości dla najmłodszych przyciągnął do biblioteki rodziny z małymi dziećmi. Reklama książek w comiesięcznych plakatach umieszczanych w gablotach biblioteki ukazywała różnorodność publikacji i zachęcała do odwiedzania placówki.
narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
mała książka - wielki człowiek
Biblioteka Publiczna w Celestynowie kolejny rok wzięła udział w projekcie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Realizowany był on w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”.
Akcja ma zachęcić rodziców z dziećmi do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedziło bibliotekę lub jej filię otrzymało wyprawkę czytelniczą, która zawierała książkę „Pierwsze czytanki dla…” - starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne.
Do wyprawki dołączona została broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” - praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
Każde dziecko otrzymało też kartę małego czytelnika do zbierania naklejek za wypożyczone książki. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymywał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu został uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz drobnym gadżetem.
W 2021 r. Biblioteka wydała 40 wyprawek najmłodszym czytelnikom.
komputeryzacja biblioteki
Biblioteka Publiczna w Celestynowie wraz z filią jest w 100% skomputeryzowana. Prowadzi komputerowy system ewidencji czytelników i wypożyczeń księgozbioru. Czytelnicy posiadając jedną kartę czytelnika, mogą wypożyczać w dwóch placówkach, bez konieczności oddzielnego zapisywania się.
Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia dostępności książek oraz zalogowania się na swoje konto biblioteczne w celu sprawdzenia terminu oddania książek poprzez katalog online oraz prolongowanie internetowe wypożyczonych książek.
Biblioteka w Celestynowie kolejny rok działała w Mazowieckiem Konsorcjum Bibliotek Publicznych, dzięki czemu udostępniła wybrane publikacje specjalistyczne, popularnonaukowe, beletrystyczne w języku polskim na platformie IBUK Libra. Czytelnicy zyskali bezpłatny dostęp do 1.878 elektronicznych książek. Z platformy IBUK Libra czytelnicy mogli korzystać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, na komputerze, smartfonie, laptopie czy tablecie, wszędzie, gdzie jest dostęp do Internetu.
Dodatkową usługą dla czytelników było przystąpienie do Konsorcjum Bibliotek w platformie Legimi. Czytelnicy zyskali dzięki temu dostęp do 66.000 ebooków oraz 40.000 audiobooków.
Z obu platform w roku sprawozdawczym przeczytano w sumie 266 książek i wysłuchano 60 audiobooków.
W 2021 r. Biblioteka przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. Jest to największa w Polsce pełno-tekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów.
spotkania popularyzujące i upowszechniające czytelnictwo
W 2021 r. Biblioteka Publiczna w Celestynowie zorganizowała 39 różnych form spędzania czasu z książką (spotkania, warsztaty, konkursy), aby upowszechnić czytelnictwo i zachęcić naszych mieszkańców do odwiedzania biblioteki. Liczba uczestników wszystkich działań bibliotecznych wyniosła 1.526 osób. Celem wszystkie wydarzeń bibliotecznych było promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, zostały zorganizowane przestrzegając obowiązujących wytycznych i zaleceń sanitarnych.
spotkania autorkskie
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowano cykl spotkań online z Elizą Piotrowską ilustratorką, tłumaczką i autorką książek dla dzieci. Spotkania dla uczniów klas „0”, odbyły się w Szkole Podstawowej w Celestynowie, Ostrowie, Starej Wsi i Regucie. Łącznie wzięło w nich udział 150 dzieci.
Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach 8-15 maja zorganizowano spotkania autorskie online z Justyną Bednarek, Marcinem Koziołem i Zofią Stanecką:
Justyna Bednarek to autorka bestsellerowych, docenionych przez krytyków literackich powieści dla dzieci, które były wielokrotnie wyróżniane, uzyskały m.in. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, czy Nagrodą Koziołka Matołka. Najsłynniejszą powieścią autorki jest książka zatytułowana „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Autorka porozmawiała z uczniami klas III Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie oraz Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi oraz z dziećmi z grup 5 latków z Przedszkola Samorządowego w Celestynowie. W spotkaniach wzięło udział 100 dzieci.
Marcin Kozioł, łączył się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernia w Ostrowie, Szkoły Podstawowej w Regucie oraz w Podbieli. Opowiadał o miłości do koni, która swe odzwierciedlenie znalazła w serii książek „Stajnia pod tęczą” oraz o książce „Puzzle Pitagorasa” , która zdobyła główną nagrodę w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka. W spotkaniu wzięło udział 95 dzieci.
Natomiast dzieci z grup 5 latków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi miały okazję wziąć udział w spotkaniu z autorką serii książek o Basi - Zofią Stanecką. W spotkaniu wzięło udział 50 dzieci.
21 października biblioteka zorganizowała cykl spotkań stacjonarnych z Panem Poetą, bajkopisarzem, który tworzy bajki edukacyjne dla dzieci. Bajki te uczą, jak poradzić sobie w otaczającym nas świecie, mówią o samoakceptacji oraz że warto pomagać innym ludziom. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie oraz Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi. W spotkaniu wzięło udział 100 uczniów.
27 listopada w hali sportowej zorganizowano spotkanie autorskie z Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, autorem Nadwiślańskiego Urzecza, znanym antropologiem i archeologiem, badaczem Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego. Po wykładzie wystąpił zespół folklorystyczny Piskorze, którego repertuar obejmuje nie tylko utwory z regionu Urzecza i Kołbielszczyzny, ale również piosenki ludowe z całej Polski. W spotkaniu wzięło udział 50 osób.
narodowe czytanie
Wzorem lat ubiegłych Biblioteka Publiczna w Celestynowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Dzięki współpracy z sołtysami i radami sołeckimi zostały zorganizowane jednocześnie spotkania w 12 miejscowościach w naszej gminie, gdzie odbyło się czytanie książki pt. Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W tym roku Biblioteka Publiczna w Celestynowie gościła w Dyzinie, gdzie dodatkowo można było wziąć udział w rodzinnych warsztatach i akcji bookcrossingu. W całej akcji uczestniczyło 100 osób.
konkursy
Biblioteka w 2021 r. ogłosiła roczny konkurs czytelniczy „Polubić czytanie”, aby zachęcić dzieci do regularnego czytania i odwiedzania biblioteki. Dzieci podczas akcji zbierały naklejki z ilością wypożyczonych książek. W konkursie wzięło udział 47 dzieci.
Biblioteka przygotowała też różnego rodzaju konkursy, które odbywały się na imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie zagadek podczas Letniej Sceny Muzycznej, Dnia Dziecka czy w konkursie bibliotecznym „Bezpiecznie i zielono” w Centrum Edukacji Leśnej z okazji Gminnego Dnia Bezpieczeństwa. Biblioteka przygotowała też konkurs o bajkach dla najmłodszych czytelników podczas „Bajkowej niedzieli”. We wszystkich konkursach wzięło udział łącznie 291 uczestników.
Zorganizowano również konkurs fotograficzny „Sleeveface - ubierz się w książkę”. Konkurs polegał na przysłaniu zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. Na konkurs wpłynęło 17 fotografii.
spektakle teatralne
Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci z rodzicami do świetlic wiejskich na spektakle teatralne, które miały zachęcić do czytania i odwiedzenia biblioteki. 8 czerwca w Dyzinie i Glinie odbył się spektakl „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości”. Natomiast 24 listopada w ramach Światowego Dnia Pluszowego Misia w Pogorzeli i Jatnem odbył się spektakl na „Na misiowych urodzinach najważniejsza jest rodzina”. Widowiska w wykonaniu aktorów z teatru „Maska” w Krakowie obejrzało łącznie 90 dzieci.
warsztaty
21 i 23 września w celu zachęcenia dzieci do zapoznania się z ofertą książek popularnonaukowych w bibliotece został zorganizowany cykl warsztatów przyrodniczo-edukacyjnych „Kocham pszczoły!!! Czy to możliwe?” W warsztatach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Podbieli, przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie oraz przedszkolaki i uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Regucie, łącznie 115 uczestników.
6 listopada przygotowano warsztaty z animatorką Bajanką, która przedstawiła dzieciom uwielbianą przez nich Kicię Kocię - bohaterkę książek Anity Głowińskiej. Kicia Kocia to przyjazna bohaterka, która wytłumaczy w prostych słowach, jak należy zachowywać się w miejscach publicznych, opowie ciekawostki o zwierzątkach i jak o nie dbać, a także pokaże, jak ważne jest np. sprzątanie. W spotkaniu wzięło udział 60 dzieci.
W Filii w Regucie odbyły się warsztaty z origami na podstawie książeczek „Origami z wierszykami”. W warsztatach wzięło udział 6 czytelników.
zajęcia biblioteczne
Bibliotekarze przeprowadzili w szkołach oraz w swojej placówce cykl spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przedstawiających nowości wydawnicze oraz propozycje książkowe z różnych dziedzin wiedzy dostępne w księgozbiorze biblioteki. Z takiej oferty skorzystało 255 dzieci.