DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

1 862 672

+24,66%

do roku 2020


dotacja podmiotowa dla domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2021 r.:

1 687 000

+27,13%

do roku 2020



gminne obchody rocznic w 2021 r.



Zdjęcie przedstawia delegację z kwiatami.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji

03.05.2021 r.

W ramach obchodów odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem „10-lecia Odzyskania Niepodległości.

Zdjęcie osób zebranych pod pomnikiem.

Obchody 78. rocznicy „Akcji pod Celestynowem”

21.05.2021 r.

Akcja odbicia więźniów przewożonych z Lublina do Auschwitz, złożenie kwiatów przy pomniku „Akcji pod Celestynowem”, „Akcja Celestynów” miała miejsce w nocy z 19 na 20 maja 1943 r. pod Celestynowem. W jej wyniku wolność odzyskało 49 osób, Akcja opisana została w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”.

Zdjęcie strażaków trzymających sztandar przy pomniku.

Uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2021 r.

Przedstawiciele samorządu, straż pożarnych i harcerzy, pod pomnikiem przy stacji PKP w Celestynowie uczcili pamięć poległych walczących o wolność. Pod pomnikiem, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, symboliczne wieńce złożył Wójt Witold Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Romuald Ziętala wraz z Zastępcą Wójta Piotr Rosłoniec oraz harcerze.

Spotkanie odbyło się przy asyście pocztu sztandarowego OSP w Celestynowie oraz jej młodych druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. O godz. „W” rozbrzmiała syrena alarmowa, a zebrani pod pomnikiem minutą ciszy oddali hołd Powstańcom.

Zdjęcie władz Gminy Celestynów z kwiatami.

Dzień Pamięci

01.09.2021 r.

Złożenie symbolicznej wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny i okupacji hitlerowskiej. Pomnik ten wystawiło społeczeństwo Celestynowa w 1946 r. dla 35 ofiar 3 egzekucji przeprowadzonych na polskiej ludności na naszym terenie oraz dla 18 ofiar zamordowanych indywidualnie w latach niewoli niemieckiej. Coroczny gest pamięci o tych, którzy bez wahania oddali życie za wolność i niepodległość naszego kraju.

Zdjęcie osób pod pomnikiem.

Uroczystość upamiętnienia akcji zbrojnej w Pogorzeli z czasu II Wojny Światowej

25.10.2021 r.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Starej Wsi. Społeczność szkolna wraz z gośćmi: kombatantami, przedstawicielami samorządu, grupy historyczno-edukacyjnej Szare Szeregi, Nadleśnictwa i Szkoły Podstawowej w Celestynowie złożyli kwiaty pod pomnikiem. Spotkanie zostało zakończone koncertem patriotycznym pieśni i piosenek w wykonaniu uczniów szkoły w Starej Wsi. W ten sposób oddano hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2021 r.

103. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, złożenie kwiatów pod pomnikiem „Dziesięciolecia Niepodległości”.



imprezy plenerowe w 2021 r.

zorganizowane przez Gminny ośrodek kultury i sportu w Celestynowie



gminny dzień dziecka

Gminny dzień dziecka „Sport - Kultura - Rozrywka” pod patronatem Wójta Gminy Celestynów odbył się dnia 01.06.2021 r. na kompleksie boisk „Orlik” w Celestynowie.

Oprawę muzyczną zapewniał Dj Bike Music; dzieci mogły korzystać z dwóch stref:

  • Strefa Sportu - mega DART, konkurencje sportowe, wyścigi drużynowe,

  • Strefa Kultury i Rozrywki: mega bańki, warsztaty i animacje, konkursy z nagrodami, zabawy przy muzyce, skręcanie balonów, brokatowe tatuaże, maskotki Disney’a, zabawy z chustą. Dla wszystkich zapewniona była także wata cukrowa.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 250 osób.

Zdjęcie Bestway - Gigantyczna dmuchana tarcza do piłki.
Zdjęcie osób w kostiumach postaci z bajki "Kraina Lodu".
Zdjęcie dzieci grających z tenisa na boisku.


letnia scena muzyczna

Letnia scena muzyczna zawitała dnia 30.07.2021 r. przed Halą Sportową w Celestynowie, z której skorzystało ok. 250 mieszkańców. Program obejmował wielkie show dla dzieci z klaunami Ruphertem i Rico oraz koncert włoskich przebojów zespołu An Dreo e Karina.

Zdjęcie przedstawia artystów na scenie.
Zdjęcie klownów na scenie.
Zdjęcie dzieci i osoby w kostiumie postaci z bajki Psi Partol.


letnia scena muzyczna - dzień gminy celestynów

Letnia scena muzyczna z okazji Dni Gminy Celestynów dnia 22.08.2021 r. na placu przed Halą Sportową w Celestynowie zgromadziła ok. 500 osób.

Wpływ na to miał przede wszystkim różnorodny program: Zespół ludowy „Podbielanki”, artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska, koncert Marcina Sójki, konkurs wiedzy o Gminie Celestynów oraz darmowa strefa zabaw dla dzieci: mega zjeżdżalnia, mobilny plac zabaw, kula zorbing, a także dodatkowe atrakcje: kolorowe warkoczyki, malowanie buziek, malowanie włosów, strefa gastronomiczna.

Wydarzenie prowadził: Andrzej Frajndt lider zespołu Partita.

Zdjęcie Wójta Gminy Celestynów na scenie.
Zdjęcie koncertu zespołu ludowego.
Zdjęcie osób siedzących na krzesłach i oglądających występy.


GOKiS włączył się w 2021 r. w szereg imprez plenerowych na terenie Gminy Celestynów, wśród nich można wymienić:

  • dzień bezpieczeństwa w Gminie Celestynów;

  • piknik rodzinny w Zabieżkach;

  • piknik rodzinny w Ponurzycy;

  • piknik rodzinny w Jatnem;

  • piknik sportowy w Celestynowie;

  • obchody Święta Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej połączone z 76. rocznicą utworzenia Ośrodka.

Zdjęcie przedstawia strażaków w lesie.
Zdjęcie przedstawia strażaków trzymających plakat.
Zdjęcie przedstawia dzieci w kaskach.
Zdjęcie przedstawia orkiestrę wojskową.
Zdjęcie przedstawia obchody Święta Wojskowego Ośrodka Farmacji i techniki Medycznej.
Zdjęcie Wójta Celestyna mianującego dziewczynę na strażaka.
Zdjęcie dzieci w strojach strażackich z kwiatami.



pozostałe wydarzenia kulturalne w 2021 r.

zorganizowane przez Gminny ośrodek kultury i sportu w Celestynowie



akcja lato

Uwzględniając zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kraju zostały zorganizowane:

  • wycieczki:

        • do kina Cinema City Sadyba w Warszawie na film „Mustang z dzikiej doliny: droga do wolności” (07.07.2021),

        • do Rodzinnego Parku Tematycznego „Magiczne ogrody” w Trzciance (14.07.2021),

        • do Parku Edukacji i rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach (21.07.2021),

        • do Ośrodka „Wioska pod kogutem” koło Zalesia Górnego (28.07.2021),

  • zajęcia animacyjno-plastyczne w świetlicach wiejskich Dyzin, Glina Jatne, Pogorzel - łącznie odbyło się szesnaście dwugodzinnych spotkań dla dzieci (średnia ilość uczestników na jednych zajęciach: 5 osób),

  • zajęcia twórcze artystyczno-językowe na Hali Sportowej w Celestynowie - odbyły się cztery trzygodzinne spotkania dla dzieci w dwóch grupach (średnia ilość uczestników na jednych zajęciach: 24 osoby),

  • zajęcia taneczno-sportowe z elementami kick-boxing na Hali Sportowej w Celestynowie - zorganizowano cztery dwugodzinne zajęcia w dwóch grupach (średnia ilość uczestników na jednych zajęciach: 20 osób),

Zdjęcie chłopca odbierającego worek szkolny.
Zdjęcie dzieci pod chustą animacyjną.
Zdjęcie dzieci z rysunkami twarzy.


konkursy

GOKiS zorganizował 8 konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród nich znalazły się:

  • internetowy Konkurs Plastycznego pt. „Zimowy krajobraz”, na konkurs wpłynęły 103 prace. Udział w konkursie wzięły dzieci i młodzież z 17 placówek oświatowych.

  • eliminacje gminne 44. Konkursu Recytatorskiego pt. „Warszawska Syrenka”, miejsce: Hala Sportowa w Celestynowie. Przesłuchano 18 osób w III grupach wiekowych, tj. kl. 0-III, IV-VI i VII-VIII. Wyłoniono trzy osoby do eliminacji powiatowych, po jednej z każdej kategorii. Eliminacje powiatowe odbyły się w formie on-line, GOKiS przesłał nagrania z eliminacji gminnych. Wykonania trzech reprezentantów zostały umieszczone na kanale YouTube (aktywność - 195 wyświetleń). Uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie zajął II miejsce w Powiatowych Eliminacjach 44. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” (w kategorii: uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII), które odbyły się w formie online dnia 22 kwietnia 2021 r. w PMDK w Otwocku.

  • konkurs plastyczny „Ozdoba Wielkanocna”, na konkurs wpłynęło 150 prac. Udział w konkursie wzięły dzieci z 9 placówek oświatowych.

  • konkurs fotograficzny „Moja Majówka 2021”, który polegał na przysłaniu fotografii ukazującej jak aktywnie spędzić można majówkę na terenie Gminy Celestynów czy Powiatu Otwockiego. Miejsce: Facebook GOKiS, aktywność 105 - źródło Facebook. W konkursie fotograficznym wzięło udział 12 prac, które zostały zamieszczone na Facebooku. Komisja przyznała I miejsce autorowi z ilością 40 polubień.

  • GOKiS w charakterze partnera włączył się w organizację konkursu plastyczno-technicznego „Zwariowane instrumenty”. Organizator: Szkoła Podstawowa w Podbieli. Współorganizatorzy: Urząd Gminy w Celestynowie, Nadleśnictwo Celestynów. Na konkurs wpłynęło 17 prac.

  • konkurs przyrodniczy „Przyroda wokół nas” skierowany do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających w gminie w ramach projektu pn. „Poznaj i zadbaj o bezpieczeństwo lasów oraz celestynowskie rezerwaty przyrody” na terenie Gminy Celestynów, którego organizatorem był Wójt Gminy Celestynów przy współpracy GOKiS oraz Fundacji Europa 112. Dwuetapowy konkurs składał się z części plastycznej oraz fotograficznej; w konkursie wzięło udział 75 osób z MDP wraz z opiekunami.

  • konkurs plastyczny pt. „Zimowy pejzaż świąteczny”. Na konkurs plastyczny wpłynęło 155 prac. Udział w konkursie wzięły dzieci z 16 placówek oświatowych w czterech kategoriach wiekowych. Wystawa prac odbyła się 05.12.2021 r. na Hali Sportowej.

  • konkurs wiedzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości w formie internetowej. W konkursie wiedzy wzięło udział 6 osób, cztery osoby przesłały prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania, dwie osoby popełniły po jednym błędzie. Zwycięzcy otrzymali flagę Polski o wymiarach 70×112 cm z drzewcem.

Celem konkursów było inspirowanie do aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi, stworzenie możliwości ekspresji artystycznej i prezentacji dokonań twórczych, doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego, poznawanie nowych technik twórczych i rozwiązań konstrukcyjnych oraz sposobu ich zastosowania, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie wiedzy związanej z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcie pocztówek świątecznych.
Zdjęcie pary z dzieckiem trzymających dyplomy.
Zdjęcie przedstawia pocztówki świąteczne.


plener rzeźbiarski „Od Polesia do Urzecza”

W terminie 21-23.09.2021 r. GOKiS zorganizował na placu zieleni przed Halą Sportową w Celestynowie plener rzeźbiarki, w którym wzięło udział 4 artystów:

  • Kazimierz Kakowski - Warmia i Mazury,

  • Dorota i Agnieszka Szymczak - Mazowsze,

  • Wiktor Piasecki - Mazowsze.

Pod okiem komisarza pleneru Pana Leszka Jasińskiego powstały wspaniałe dzieła: „Leśniczy”, „Orzeł, „Sowa”, „Baba” oraz „Drwal”.

Przez cały okres trwania pleneru mieszkańcy mieli możliwość podpatrzeć artystów przy pracy i poznać od podszewki tajniki tej sztuki; obserwowali i wymienili poglądy. Zaproszenie na wydarzenie otrzymały także placówki szkolne z terenu Gminy Celestynów, dla których zorganizowany został dojazd do Celestynowa. Gościliśmy dzieci z opiekunami ze szkół w: Ostrowie, Podbieli, Regucie, Starej Wsi oraz Celestynowie. Uczniowie chętnie słuchali o sztuce rzeźbiarstwa prowadzonej przez artystów podczas pleneru. Łącznie plener obejrzało ponad 150 osób.

Zdjęcie mężczyzn pracujących przy drzewie.
Zdjęcie mężczyzny wykonującego rzeźbę piłą spalinową.
Zdjęcie sówek wyrzeźbionych z drzewa.


spotkania z kulturą

Pierwsza połowa roku przypadła na okres dużych obostrzeń i zakazów w organizacji wydarzeń kulturalnych spowodowanych rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. W związku z powyższym koncert „Lubię wracać tam” - wspomnienie piosenek wspaniałego Zbyszka Wodeckiego z okazji Dnia Kobiet 08.03.2021 r. został zorganizowany w formie online. Koncert dostępny był w terminie 5-11 marca 2021 r. na Facebooku Urzędu Gminy i GOKiS.

W drugiej połowie 2021 r. uwzględniając obowiązujące zasady bezpieczeństwa GOKiS zorganizował dwa spotkania z kulturą:

  • 16.10.2021 r. w godz. 17.00-20.00 w świetlicy w Pogorzeli ul. Leśna 2. W programie zaplanowano: recital Stanisława Górki „Ach panie, panowie”, koncert Danuty Stankiewicz oraz słodki poczęstunek. W spotkaniu wzięło udział 55 osób.

  • 14.11.2021 r. godz. 17.00-19.00 w świetlicy w Jatnem 45A; w programie przewidziano: koncert piosenki cygańskiej, pokazy tradycyjnego tańca cygańskiego, pokaz tańców cygańskich z Indii, Iranu, Turcji i Węgier, wykład na temat społeczności romskiej oraz słodki poczęstunek. Ze spotkania skorzystało ok. 60.

Udział w spotkaniach był bezpłatny, GOKiS zapewniał dojazd autokarem. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników obowiązywały zapisy, gdyż liczba miejsc była ograniczona. Spotkania umożliwiały integrację mieszkańcom Gminy Celestynów oraz zmianę jakości życia, wzbogacają je, uświadamiają człowiekowi jego tożsamość.

Zdjęcie śpiewającej Danuty Stankiewicz.
Recital Stanisława Górki.
Zdjęcie przedstawia osoby zebrane w sali.


widowiska teatralne

Zdjęcie dzieci oglądające teatrzyk.

W 2021 r. GOKiS kontynuował formę spektakli online. Na stronie internetowej i Facebooku GOKiS, Biblioteki oraz Urzędu Gminy zostały udostępnione spektakle teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Forma z Białegostoku, których celem było rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej oraz obcowanie ze sztuką, poznawanie różnorodnych form twórczości, spotkania z zawodowymi aktorami. Najmłodsi mieszkańcy gminy i nie tylko, gdyż ze spektakli można skorzystać nieodpłatnie, mogli obejrzeć:

  • „O rybaku i złotej rybce” (13.01.2021-30.06.2021),

  • „Królowa Śniegu” (08.02.2021-30.06.2021).


bajowa niedziela

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę grudnia GOKiS zorganizował spotkanie dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dnia 05.12.2021 r. odbyła się tzw. Bajkowa Niedziela, w tym roku z Olafem i Elzą. Imprezę prowadził DJ BikeMusic. W programie przewidziano rozstrzygnięcie konkursu „Zimowy pejzaż świąteczny”, występy dzieci, młodzieży i dorosłych z sekcji GOKiS (baletowej, tańca nowoczesnego, gier i zabaw ruchowych, kick-boxing), rodzinne warsztaty przedświąteczne oraz zabawy i konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją były:

  • wystawa prac nagrodzonych w konkursie „Zimowy pejzaż świąteczny”,

  • wystawy prac uczestników zajęć stałych GOKiS.

Na Hali Sportowej w Celestynowie zgromadziło się podczas wydarzenia ok. 200 osób.

Zdjęcie przedstawia dzieci bawiące się z Księżniczka Elzą.
Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.
Zdjęcie młodzieży w rękawicach bokserskich.


WYJAZDY DO TEATRU

W celu pobudzenia aktywności kulturalnej społeczeństwa, kształtowania wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością, krzewienia kultury i estetyki żywego słowa, GOKiS zorganizował wyjazd do Teatru Komedia w Warszawie. Uczestnicy w liczbie 39 osoby + 1 koordynator mogli dnia 21.11.2021 r. obejrzeć na żywo spektakl teatralny „O sole mio, czyli nikt nie kocha tak jak tenor”.

Wyjazd zorganizowano odpłatnie, cena zawierała przejazd autokarem oraz bilet wstępu.


WYSTAWY

Gminny Ośrodek Kultury odpowiadał za rozpowszechnienie wystawy fotografii „Nowak u Masajów” autorstwa Małgorzaty Zduńczyk, fotografki i współzałożycielki Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Artystka w trakcie swojej pracy w Afryce odwiedziła dwukrotnie misję ks. Arka Nowaka w Malabo. W swoich pracach przybliża nam pracę misjonarza, ale również przedstawia ludzi i świat, w którym on żyje.

Wystawa, którą wcześniej mogli obejrzeć mieszkańcy gminy dostępna była przez jeden miesiąc w poniższych sołectwach:

  • 04-31.10.2021 r. Wystawa „Nowak u Masajów” w Starej Wsi,

  • 02-30.11.2021 r. Wystawa „Nowak u Masajów” w Ostrowie,

  • 01-31.12.2021 r. Wystawa „Nowak u Masajów” w Regucie.


kino plenerowe

W celu zaspokojenia potrzeb kulturalnych oraz stworzenia warunków do integracji mieszkańców Gminy Celestynów GOKiS zorganizował w Celestynowie na kompleksie boisk Orlik 3 seanse w ramach kina plenerowego na leżakach:

  • 26.06.2021 r. godz. 20.30 film familijny „Tajemniczy ogród”, na spotkanie przybyło ok. 200 osób (rodzin z dziećmi),

  • 24.07.2021 r. godz. 21.00 komedia kryminalna „Na noże” z której skorzystało ponad 120 mieszkańców,

  • 28.08.2021 r. godz. 20.00 kino familijne „Był sobie pies 2”, które zgromadziło ok. 200 osób w różnym wieku.

Wstęp na wydarzenia był nieodpłatny, przed każdym seansem odbywało się losowanie upominków (10 szt. talonów na popcorn, 10 szt. pakietów upominkowych z UG), które dostarczało dodatkowych emocji wszystkim uczestnikom. GOKiS zadbał także aby była możliwość zakupu popcornu i drobnych słodkości dla umilenia czasu.

Zdjęcie mężczyzny wręczającego torbę kobiecie.
Zdjęcie widowni kina plenerowego w czasie seansu.
Zdjęcie kina plenerowego w trakcie seansu.


celestynowskie koło studenckie dla seniorów

Z uwagi na obostrzenia seniorzy mogli rozpocząć spotkania dopiero w drugiej połowie 2021 r. GOKiS zorganizował 10 półtoragodzinnych spotkań stacjonarnie, na obiekcie Hali Sportowej w Celestynowie. Udział w wykładach był bezpłatny.

Celem organizacji wykładów było: upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych, aktywizacja intelektualna, społeczna i fizyczna osób starszych, poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów, angażowanie słuchaczy w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska, podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów.



amatorskie zespoły ludowe



ZESPÓŁ LUDOWY „PODBIELANKI” Z PODBIELI

Zespół powstał w 2000 r., liczy 18 osób. Po ponad rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną w kraju zespół rozpoczął próby w sali Szkoły Podstawowej w Podbieli dnia 07.07.2021 r. z akompaniamentem Pana Tomasza Zawadki.

W 2021 r. grupa obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia. Dnia 29.08.2021 r. w Szkole Podstawowej w Podbieli miała miejsce uroczystość połączona z 20-leciem istnienia Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podbiel. Z tej okazji zespół otrzymał bon podarunkowy o wartości 2.000,00 zł ufundowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Celestynowie.

Zespół Ludowy „Podbielanki” wystąpił dnia 25.09.2021 r. na spotkaniu integracyjnym PTTK w Dąbrówce, przy Stajni Mirabell w Dąbrówce.

Zdjęcie dzieci w strojach ludowych na scenie.
Zdjęcie dziewczynkę w strojach ludowych z papierowymi kwiatami w ręce.
Zdjęcie zespołu ludowego na scenie.
Wójt Gminy Celestynów przyznający bon podarunkowy dla zespołu ludowego.


Zdjęcie Zespołu Ludowego z Gliny.

ZESPÓŁ LUDOWY „WIEJSKIE KLIMATY” Z GLINY

Zespół powstał w czerwcu 2007 r., liczy 9 osób. Próby zespołu zostały wznowione dopiero 14.10.2021 r. przy akompaniamencie Pana Ryszarda Pawelec w Klubie Mieszkańca w Glinie.

Zespół dwa razy wystąpił publicznie:

  • 20.10.2021 r. w Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim na zaproszenie Pani Agnieszki Sawka Kierownika Domu Dziennego Pobytu Caritas DW-P,

  • 08.11.2021 r. w Dziennym Domu Senior+ w Woli Karczewskiej na zaproszenie Dyrektor Dziennego Domu Pani Krystyny Motyka Parzych.